
Pčelinja društva bi trebalo pregledati samo onda kada za to postoji potreba. Često otvaranje košnice nije dobro a u vreme kada nema pčelinje paše može se lako izazivati grabež. Svako otvaranje košnice bi trebalo da ima svrhu.
Brz i detaljan pregled košnice
Pčelari početnici, učenjem na greškama stiču iskustvo u radu sa pčelama jer pregled košnice može biti brz i detaljan. Brz pregled se vrši pri nepovoljnim uslovima kao što je rano proleće ili period bez paše. Detaljan pregled pčelinje zajednice se vrši prilikom zamene matice ili u proleće kada se proširuje gnezdo ili se utvrđuje količina legla i meda, kao i zdravstveno stanje društava.
Postupak pregleda pčelinjeg društva
Za pregled koristimo dimilicu za košnicu i pčelarsko odelo. Kada je sve spremno košnici prići otpozadi ili sa strane, skinuti poklopac i kroz rupu na poklopnoj dasci ili kroz mrežu na zbegu ubaciti nekoliko dimova. Ako je košnica sa dva ili više nastavaka skinuti krov da se izvrne i položi na susednu košnicu, pošto se prethodno pomoću noža odvoji od gornjeg tela. Ako se ne želi detaljan pregled, delimičnim podizanjem gornjeg nastavka kod LR (Langstrot Rutova) i DB (Dadan Blatova) košnice i naginjanjem unazad može se dosta saznati o stanju društva.
Pri pregledu okvir držimo nad nastavkom jer ako tako ne uradimo matica može spasti na zemlju i izgubiti se. Pčele ne bi trebalo mnogo dimiti pri pregledu jer se mogu previše uznemiriti pa ćemo teže da radimo sa njima. Pri pregledu treba da vodimo neophodne podatke o stanju hrane količini i kvalitetu legla i na zdravstvenom stanju društva. Ukoliko pri prvom pregledu ustanovimo da nešto nije u redu moramo se potruditi da nađemo uzrok tome i popravimo stanje u pčelinjem društvu.
U slučaju da proleće kasni treba podnjače očistiti od uginulih pčela i voštanih poklopčiča. Ako je u toku zime u košnicu ušao miš i oštetio ramove takve ramove treba odstraniti i zameniti drugim. Košnice sa uginulim društvima treba da se otklone sa pčelinjaka i utvrdi uzrok uginuća.
Pčelar Erno Kiš